Domácí vaječný koňak

Domácí vaječný koňak

Máte rádi vaječný koňak? Já si na něj celý rok nevzpomenu, ale když přichází Vánoce, moc ráda si ho dám. A tak jsem se rozhodla, že si vyrobím poctivý, domácí vaječňák. Našla jsem spoustu receptů, ale nechtěla jsem použít kupované salko, tak jsem si mléko raději svařila doma. Vaječný koňak se skvěle hodí i jako vánoční dárek pro blízké, určitě jim uděláte radost. Avšak je třeba udělat ho nejméně týden před Vánoci, aby se chutě správně spojily a vaječňák uzrál. Domácí vaječný koňak je tak trochu výzva, ale výsledek vás překvapí. Tento recept vystačí asi na tři čtvrtě litru koňaku.

Potřebujeme:

  • 4 žloutky
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 400 ml mléka
  • 1 lžička vanilky
  • 150 – 200 ml rumu
  • 150 g třtinového cukru

Postup

Nejdříve si svaříme mléko. Z cukru si odebereme jednu lžíci, kterou budeme potřebovat k vyšlehání žloutků. Zbytek cukru smícháme s mlékem a 100 ml smetany. Mléko s cukrem a smetanou přivedeme k varu, stáhneme plamen (pozor, aby nám mléko neuteklo z hrnce) a za občasného míchání vaříme asi 20 minut. Mléko musíme celou dobu hlídat a průběžně promíchávat. Ideálně by nám měla směs trochu zhoustnout, ne však na kaši. Když nezhoustne, nezoufejte, i s řidším mlékem se dá pracovat. Mléko přelijeme do hrnku a necháme vychladnout.

Ke žloutkům přidáme lžíci cukru a vanilku a šleháme, dokud nám nevznikne světlá a pevná pěna. K pěně postupně přiléváme a zašleháváme zbytek smetany ke šlehání a nakonec i svařené mléko. Vyšlehanou směs přemístíme do hrnce a za stálého míchání metličkou přivedeme k varu. Pečlivě mícháme do zhoustnutí (opět ne do kaše, vaječňák nám ještě zhoustne při chladnutí). Směs odstavíme a zamícháme do ní rum. Hotový vaječný koňak nalijeme do lahve, kterou jsme vypláchli teplou vodou, a uzavřeme. Po vychladnutí přemístíme do ledničky.

Domácí vaječný koňak se dá samozřejmě pít hned, ale ideálně bychom ho měli nechat několik dní až týdnů uzrát, aby se chutě správně propojily. Čas od času vaječňák protřepejte.


Related Posts

Vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby

Vánoce už se kvapem blíží, a proto je skoro nejvyšší čas začít s přípravami. A tím teď nemyslím nakupování dárků, jak mnohé z vás asi napadlo. O tom Vánoce přeci nejsou. Tedy, alespoň u nás ne… Nevím, jestli je to výchovou, nebo dnešní uspěchanou dobou, ale stále […]

Sádlové pracny

Sádlové pracny

Sádlové pracny jsou v naší rodině tradičním cukrovím, bez kterého se žádné Vánoce prostě neobejdou. Na první pohled to možná může vypadat trochu divně a někomu může vadit právě to, že jsou dělané ze sádla, ale můžu vás ujistit, že kdo to neví, tak to […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *