Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky

Na pečení vanilkových rohlíčků myslíme raději den předem, aby se nám těsto hezky odleželo. Tyhle rohlíčky jsou křehké a rozplynou se na jazyku. Vánoce bez vanilkových rohlíčků by nebyly Vánoce. Tohle tradiční cukroví je takový malý zázrak. Nic na něm není a přitom je v něm schované kouzlo Vánoc. Už se těším, až si je společně vychutnáme u vánoční pohádky.

Potřebujeme:

  • 350 g mouky (já jsem použila 250 g hladké pšeničné + 100 g hladké špaldové)
  • 200 g másla
  • 120 g mletých vlašských ořechů
  • 50 g moučkového cukru
  • 1 žloutek
  • 1 lžička vanilky

Na obalení:

  • moučkový cukr
  • vanilka

Postup

Nejdříve vytvoříme těsto. Smícháme všechny ingredience a hněteme, dokud nám nevznikne hladké a soudržné těsto. I když se nám zdá, že nám vzniká leda tak drobenka, těsto se po chvíli krásně spojí, takže není třeba přidávat máslo navíc. Vypracované těsto dáme do ledničky a necháme nejméně 4 hodiny, nejlépe však přes noc, odpočinout.

Z těsta tvoříme rohlíčky, které skládáme na vymazaný plech. Každý dělá rohlíčky trošku jinak. Pokud máte plechové formičky, můžete naplnit rohlíčky, jako se dělají pracny, nebo můžete těsto vyválet na silnější plát a rohlíčky vykrajovat rohlíčkovým vykrajovátkem, což je asi nejrychlejší způsob. Já je dělám úplně klasicky, jako jsme je dělali vždycky doma – vytvaruji je ručně. Nepotřebujete k tomu nic, a jde to docela rychle od ruky.

Rohlíčky pečeme na 180 °C asi 12 – 15 minut, podle velikosti. Upečené rohlíčky obalujeme ještě teplé v moučkovém cukru smíchaném s vanilkou. S teplými rohlíčky pracujeme opatrně, aby se nám nerozpadly. Nebojte, po vychladnutí krásně drží tvar a chutnají báječně.


Related Posts

Pečení bez pečicího papíru

Pečení bez pečicího papíru

Právě teď před Vánoci spotřebuje každá hospodyňka spoustu pečicího papíru. Po použití ho většinou vyhodíme, protože se nedá třídit ani by se neměl pálit (protože může obsahovat silikon), a tak skončí na skládce, kde se dlouhé roky rozkládá a my nevědomky pečením zatěžujeme naši planetu. […]

Vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby

Vánoce už se kvapem blíží, a proto je skoro nejvyšší čas začít s přípravami. A tím teď nemyslím nakupování dárků, jak mnohé z vás asi napadlo. O tom Vánoce přeci nejsou. Tedy, alespoň u nás ne… Nevím, jestli je to výchovou, nebo dnešní uspěchanou dobou, ale stále […]Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *