Ze statku

První jarní bylinky

Příroda už se pomalu probouzí ze zimního spánku, a tak je nejvyšší čas zahájit letošní bylinkovou sezónu. Dneska bychom vám chtěly představit hned tři bylinky, které už takhle brzy z jara rostou, a které se u nás doma sbírají – jsou to kopřiva, sedmikráska a podběl.

Kopřiva

Protože kopřivy jsou u nás na jaře jednoznačně bylinkou číslo jedna a protože se dají použít na různé způsoby, je jim věnován celý článek, který můžete najít zde.

 

 

Sedmikráska

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se sedmikráska jmenuje zrovna sedmikráska? My teda ano a zjistily jsme, že to má vyjadřovat nejen její pěkný vzhled, ale také dlouhé období květu. No, něco na tom asi bude, protože sedmikráska opravdu kvete téměř od zimy do zimy, takže se nemůže stát, že byste propásli tu správnou dobu k jejímu sběru.

Sedmikráska je považována za všelék a usušené kvítky jsou tedy oblíbenou přísadou do nejrůznějších bylinkových směsí. Sedmikráska je dobrým pomocníkem nejen při čištění krve, ale užívá se také při zánětech močových cest a ledvin. Odvar ze sedmikrásek pak pomáhá při léčbě kožních nemocí, jako např. ekzémů či akné.

My sedmikrásku používáme jako příměs do všemožných bylinkových čajů, o které s vámi také určitě podělíme. Ale to až někdy jindy, až budeme mít nasušeny i ostatní bylinky.

Sedmikrásku však nemusíte pouze sušit, neboť výborná je i čerstvá. Můžete ji tedy použít jako ozdobu do polévky, na chleba s máslem, jako přísadu do nejrůznějších salátů, anebo si ji můžete ‚chroupnout‘ jen tak, samotnou. Nejenže přidáním sedmikrásky do jídla povýšíte jeho estetickou úroveň, ale jako příjemný bonus prospějete i svému tělu.

A víte, co je na této léčivé krásce úplně nejlepší? Že nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky, takže ji můžete bez obav konzumovat klidně celý rok.

Podběl

Třetí dnešní bylinkou je podběl, především tedy jeho květy. (Z podbělu se sice sbírají i listy, nicméně ty se sbírají až po odkvětu květů, neboť zatím ještě nejsou dostatečně vyrostlé.) Květy podbělu připomínají nejen svým vzhledem, ale také vůní pampelišku. Dokonce se z nich údajně dá, stejně jako z pampeliškových květů, vyrobit med. Ale jestli je to skutečně pravda, říci nemůžeme, neboť jsme to nikdy nezkoušely. Takže jestli s tím máte nějaké zkušenosti, budeme rády, pokud se s námi o ně podělíte 😉

Jako asi každá bylinka i podběl má celou škálu léčebných účinků. My ho sbíráme především jako přísadu do čajů proti kašli, neboť pomáhá uvolňovat hleny. Mimo to je však celkově vhodný při nemocech dýchacího ústrojí. Sbírají se pouze květy bez stonků, které se následně suší.

A kde vlastně takový podběl můžete najít? Tak na tohle vám asi nedokážeme úplně správně odpovědět, neboť až takové bylinkářky nejsme. Nicméně my jsme ho téměř vždy našly na okraji lesa, většinou na břehu takových těch lesních struh.

 

A na závěr jsme pro vás připravily jeden speciální bylinkový recept – 

– Čistokrevné smoothie

Protože jak kopřiva, tak sedmikráska jsou bylinky, které čistí krev, rozhodly jsme se spojit jejich síly a vyrobit z nich očistné jarní smoothie. Jenže co k těmto dvěma léčivkám přidat, aby se to všechno dobře doplňovalo? My jsme se rozhodly pro červenou řepu, která mimo jiné podporuje tvorbu červených krvinek, a pro mrkev, která prospívá snad všem orgánům (takže i srdci, což nám rázem do Čistokrevného smoothie krásně pasuje 😀 ). Nakonec jsme přidaly ještě kousek jablíčka pro zjemnění a doslazení tohoto koktejlu.

Při přípravě jsme použily přibližně stejné díly všech surovin, ale záleží to jen a jen na vás, jaký poměr si zvolíte. Pokud chcete mít smoothie o něco sladší, dejte větší díl jablka. Pokud máte rádi chuť kopřiv, dejte víc kopřiv. Prostě si najděte ten svůj ideální poměr, který bude vyhovovat vašim chuťovým buňkám.

Pak už stačí vše jen zalít vodou a rozmixovat. Dobrou chuť!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s