Inspirace

Adventní kalendář

Jako děti jsme se vždycky strašně těšili na Vánoce a co jiného by nám čekání zpříjemnilo než adventní kalendář. Odpočítávali jsme každý den, protože po každém probuzení nás čekala malá radost a věděli jsme, že jsme Vánocům zase o krůček blíž.

I přesto, že už nám čas ubíhá o něco rychleji a spíše přemýšlíme, co je potřeba do Vánoc ještě stihnout, než abychom se těšili, že přijde Ježíšek, každodenní malá radost v předvánočním období potěší každého. Určitě si pamatujete na ten pocit napětí při otevírání adventního kalendáře a překvapení a radost po otevření.

Zpříjemněme sobě, svým dětem, manželovi, příteli, sourozenci nebo i rodičům kouzelný adventní čas a připravme pro ně malé překvapení, které jim každý den vykouzlí úsměv na tváři.

advent 2016

Návrat do dětství

Nikdy jsem úplně nepřišla na chuť klasickým kupovaným čokoládovým adventním kalendářům. Proč? Chybí tomu to napětí, to pravé kouzlo. Člověk přesně ví, co ho každé ráno čeká. Nikdy v takovém kalendáři nenajdete nic jiného než kousek čokolády (pokud to vůbec čokoládou můžeme nazvat). Jediné, co mě na těchto kalendářích bavilo, bylo hledat políčka, jak jdou za sebou a taky jaký tvar v políčku bude.

Na odpočítávání dní jsme jako malé měli úplně speciální kalendář. Já jsem měla látkovou rybičku a sestra stromeček, na kterých bylo našito 24 kostiček suchého zipu. Tedy přesněji řečeno poloviny suchého zipu, druhá polovina byla našita buď na šupinkách pro kapříka, nebo na ozdobách na stromeček. Každé ráno jsme na kapra dali jednu šupinu a na stromek jednu ozdobu. Když měl kapr všechny šupiny a stromek byl celý ozdobený, věděli jsme, že přijde Ježíšek.

Ten pravý adventní kalendář ale byly vždycky pytlíčky. Tyhle pytlíčky nám ušila maminka a mně se vždycky hrozně líbilo, jak jsou barevné, a v každém bylo něco jiného. Každé ráno jsem se těšila, až si vyberu svůj dnešní pytlíček a objevím, co se v něm skrývá za poklad. Pamatuji si, že jsme je dokonce mívali na šňůrkách, takže jsme si pytlíček vždycky ustřihly. Později nám je maminka skládala do ošatky. Byly v nich nejrůznější věci a to na nich bylo to báječné.

Vytváření adventního kalendáře

Na výrobu adventního kalendáře budeme potřebovat buď pytlíčky, barevné ponožky, různé krabičky, které můžeme hezky ozdobit, nebo různobarevné balicí papíry, z kterých můžeme vytvořit balíčky ve tvaru měšců. Vlastně cokoliv, do čeho se dají dobroty dát.

A co dáme dovnitř? Tady vám pomůže hlavně vaše fantazie. Můžeme tam dát prakticky cokoliv, co má člověk, pro kterého to děláme, rád a co by mu udělalo radost.

Nejtypičtějším pokladem adventních kalendářů jsou samozřejmě různé dobroty. Nejen bonbony,malé sušenky a čokoládky, ale i zdravé sušené ovoceoříšky nebo čaje jsou dobrou volbou. Do adventního kalendáře pro dospělé můžete zařadit i malé lahvičky alkoholu, naopak děti budou mít určitě radost z džusíku. Pokud máte pytlíčky očíslované, můžete do prvních dní dát i nějaké neobvyklé ovoce, které běžně nekupujete.

Kdo si hraje, nezlobí. Proto do kalendáře můžete dát třeba kartypexeso, malou hračkuhlavolam, malý deníček – zkrátka cokoliv nečekaného, co vytvoří úsměv na tváři.

Dalším tipem, který se hodí spíše do kalendáře pro dívky, jsou různé malé šperkygumičkysponky, ozdoby do vlasů a pro ženy vzorečky nebo malé balení kosmetiky. Třeba vonná čajová svíčka určitě také udělá radost.

Dejte vašemu výtvoru kouzlo. Zabalte do balíčků vzpomínkyfotky nebo krátké vzkazy, či nakreslené symboly. Popřejte rozbalujícímu hezký den, vzkažte mu, že mu to sluší, nebo že ho máte rádi. Nebo do balíčku vložte citát nebo básničku. Pro děti můžete do balíčků přibalit třeba krátkou pohádku. Naopak pro dospělé přidejte třeba flešku s nějakým filmem, prezentací z fotek nebo videem (samozřejmě nemusíte kupovat novou, jde o ten obsah).

Když věci v kalendáři různě zkombinujete, vaši blízcí se budou každý den těšit, co na ně v balíčku čeká. Můžou to být jen úplné drobnosti. Dejte si s tím trochu práce a uděláte sobě i druhým velkou radost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s