Inspirace

Vánoční ozdoby

Vánoce už se kvapem blíží, a proto je skoro nejvyšší čas začít s přípravami. A tím teď nemyslím nakupování dárků, jak mnohé z vás asi napadlo. O tom Vánoce přeci nejsou. Tedy, alespoň u nás ne…

Nevím, jestli je to výchovou, nebo dnešní uspěchanou dobou, ale stále víc si uvědomuji, že nechci pod stromečkem najít luxusní šperky, nejmodernější elektroniku či drahou kosmetiku. Že to jediné, co bych tam vlastně chtěla najít, jsou pohodové svátky strávené s rodinou. Na tomto pojetí Vánoc se doma, díky bohu, všichni shodujeme, a tak u nás není důležité to, co je pod stromečkem, ale spíše to, co je na stromečku…

… A tím jsem (doufám) krásně přešla k tomu, o čem bude tento článek, a to k vánočním ozdobám.

Co si pamatuji, měli jsme doma vždy nějaké ozdoby z přírodních materiálů. Už když jsme byly se sestrou malé, zdobily jsme stromeček dřevěnými figurkami a slaměnými ozdobami (které byly mimochodem naší mamkou vlastnoručně vyrobené). Pravdou je, že nám to asi připadalo trochu nudné, takže jsme to vždy vylepšily vlastnoručně slepeným pestrobarevným papírovým řetězem. Celé dílo jsme pak završily čokoládovými figurkami, protože co by to bylo za stromeček bez čokolády 🙂 .

Když jsme povyrostly a přestalo nás bavit lepení řetězů, hledaly jsme jiný druh ozdob, které bychom si mohly vytvořit. Papírové řetězy tak byly nahrazeny sušeným ovocem. Vedle dřevěných a slaměných ozdob tak na stromečku visela kolečka pomerančů, citronů a jablek či hvězdičky z pomerančové kůry.

S odstraněním barevných řetězů jsme také uznaly, že ani ty blýskavé celofány s čokoládou nejsou úplně nejkrásnější. A protože jsme se ale nechtěly vzdát jedlých ozdob, vyměnily jsme čokoládu za perníčky. Za obyčejné bíle malované vánoční perníčky zavěšené na barevné stužce.

Postupem času jsme doma došli k závěru, že přírodní ozdoby jsou stejně mnohem hezčí, než všelijaké skleněné koule a umělé řetězy, a tak už několikátý rok zdobí náš vánoční stromeček pouze slaměné ozdoby a perníčky. Jediným umělým prvkem jsou tak světýlka, neboť zapálit na stromečku svíčky si vážně netroufáme 😀 …

… Když o tom teď tak přemýšlím, vlastně každý rok jsme měli na stromečku nějaké vlastnoručně vyrobené ozdoby. A ačkoli nebyly možná vždycky úplně dokonalé, byly vyrobené s láskou. A možná právě proto je pro mě samotný stromeček důležitější než to, co leží pod ním.

 

Tak to byl popis toho, jaké ozdoby preferujeme u nás doma. Ale samozřejmě existují i další možnosti, jak si pomocí šikovných rukou vytvořit krásné ozdoby. Tenhle rok jsem například vyzkoušela ozdoby z korálků. A přestože náš stromeček zůstane i letos přírodní, najde se pro tyhle korálkové krásky jistě nějaké využití. Ozdůbky se dají použít třeba na vánoční přáníčka, jako ozdoba na dáreček nebo mohou zkrášlit nějakou tu pokojovou rostlinu.

Korálkové ozdoby jsou skvělé v tom, že vám stačí jen pár vzorů a pomocí různých barev, velikostí a tvarů korálků můžete vytvořit celou paletu ozdob. Tady jsou na ukázku některé mé výtvory… Pokud by vás zaujaly a chtěli byste si taky takové vytvořit, zde naleznete nějaké návody.

2 komentáře: „Vánoční ozdoby

  1. My to máme každý pes jiná ves – slaměné ozdůbky, perníčky, staré ozdoby po prababičce (tedy těch několik málo, které jsem jako malá nestihla přejet dřevěnýma houpacíma kohoutama). A každý rok si s klukama zkoušíme vyrábět nějaké nové. Nejlepší jsou ale samozřejmě ty ozdoby, které se dají zbaštit :).

    To se mi líbí

    1. Úplně s Vámi souhlasím, jedlé ozdoby jsou prostě nepostradatelné 😀 … A co se ozdob týká, jsou podle mě lepší ozdoby s příběhem, i když každá jiná, než nějaké umělé vyráběné v Číně 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s