Inspirace

Vánoční vrkoč

Kouzlo vánočního vrkoče jsme objevily teprve minulý rok, kdy jsme měly jenom jednoduchý s jedním pečeným kruhem. Letos jsme náš vrkoč trochu povýšily a přidaly další patro. Samotný vrkoč však nemusí být spojován pouze s Vánocemi, ale dříve se vyráběli také vrkoče Mikulášské či masopustní, které měli krapánek jiný vzhled i význam. Dneska se však zaměříme pouze na vrkoč vánoční.

A co ten vánoční vrkoč vlastně je? Je to tradiční staročeský symbol vánoc, který měl přinést rodině lásku, zdraví a úrodu v příštím roce. Samozřejmě jsme se pídily také po konkrétnějším významu vánočního vrkoče, protože dřív měly všechny zvyky a tradice nějaký hlubší smysl, ale musíme se přiznat, že každý zdroj uvádí trochu něco jiného, takže z toho nejsme moc moudré…Ale přesto se zde pokusíme symboliku vánočního vrkoče alespoň trochu přiblížit.

Tak tedy, základem vrkoče je cop z kynutého těsta, který je stočený do kruhu. A právě od copu má vrkoč své jméno, protože jak jistě alespoň někteří z vás ví, cop se dříve nazýval také vrkoč. A proč zrovna kruh? No asi proto, že kruh bývá považován za symbol věčného života, neboť nemá žádný začátek ani konec. Počet pečených kruhů může být různý, ale každý další kruh by měl být o něco menší než ten pod ním.

Další součástí vrkoče je nejrůznější sušené ovoce napíchané na špejlích, či jiných dřevěných tyčkách. Lidé používali ovoce, které se jim přes rok urodilo, a mělo jim tak zajistit bohatou úrodu i v následujícím roce. Poslední patro vrkoče je tvořeno čerstvým jablíčkem. Celý vrkoč je pak dozdoben čerstvými větvičkami krušpánku (neboli buxusu). A proč právě buxus? Těžko říct…možná proto, že je to stálezelená rostlina, což může být opět symbol jednak věčného života, a potažmo tak i zdraví.

A jak tedy takový vrkoč vyrobit?

Je to snadné. Základ tvoří kruhy z kynutého těsta, na které použijeme podobné těsto jako na tradiční vánočku, které spleteme do copů a spojíme v kruh (nebo více kruhů podle počtu pater). Těsto se nebude jíst, proto ho můžeme trochu „ošidit“, abychom zbytečně neplýtvali drahé suroviny. Máslo můžeme nahradit sádlem, cukr úplně vynechat (pouze lžičku na kvásek), místo dvou žloutků jedno celé vejce, nebo bílky, které vám zbydou z vánočky, a na vanilku, rozinky a rum zapomeňte úplně.

Poté si naměříme stejně dlouhé špejle (počet závisí na počtu pater, čím více pater, tím více dejte špejlí, aby měl vrkoč dostatečnou oporu a nespadl). Na špejle napícháme sušené ovoce.

Ozdobenými špejlemi spojíme kruhy a nahoru umístíme jablíčko, do kt

erého můžeme ještě zapíchat hřebíčky.

Nakonec vrkoč dozdobíme větvičkami buxusu a mašličkami.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s