Sladké recepty

Domácí vaječný koňak

Máte rádi vaječný koňak? Já si na něj celý rok nevzpomenu, ale když přichází Vánoce, moc ráda si ho dám. A tak jsem se rozhodla, že si vyrobím poctivý, domácí vaječňák. Našla jsem spoustu receptů, ale nechtěla jsem použít kupované salko, tak jsem si mléko raději svařila doma. Vaječný koňak se skvěle hodí i jako vánoční dárek pro blízké, určitě jim uděláte radost. Avšak je třeba udělat ho nejméně týden před Vánoci, aby se chutě správně spojily a vaječňák uzrál. Domácí vaječný koňak je tak trochu výzva, ale výsledek vás překvapí. Tento recept vystačí asi na tři čtvrtě litru koňaku.

Potřebujeme:

  • 4 žloutky
  • 400 ml smetany ke šlehání
  • 400 ml mléka
  • 1 lžička vanilky
  • 150 ml rumu
  • 150 g třtinového cukru

Postup

Nejdříve si svaříme mléko. Z cukru si odebereme jednu lžíci, kterou budeme potřebovat k vyšlehání žloutků. Zbytek cukru smícháme s mlékem a 200 ml smetany. Mléko s cukrem a smetanou přivedeme k varu, stáhneme plamen (pozor, aby nám mléko neuteklo z hrnce) a za občasného míchání vaříme asi 20 minut. Mléko musíme celou dobu hlídat a průběžně promíchávat. Ideálně by nám měla směs trochu zhoustnout, ne však na kaši. Když nezhoustne, nezoufejte, i s řidším mlékem se dá pracovat. Mléko přelijeme do hrnku a necháme vychladnout.

Ke žloutkům přidáme lžíci cukru a vanilku a šleháme, dokud nám nevznikne světlá a pevná pěna. K pěně postupně přiléváme a zašleháváme zbytek smetany ke šlehání a nakonec i svařené mléko. Vyšlehanou směs přemístíme do hrnce a ve vodní lázni za občasného míchání metličkou zahřejeme. Necháme cca 15 – 20 minut prohřívat (přitom nezapomeneme směs občas promíchat). Směs odstavíme a postupně do ní zamícháme rum. Hotový vaječný koňak nalijeme do lahve, kterou jsme vypláchli teplou vodou, a uzavřeme. Po vychladnutí přemístíme do ledničky.

Domácí vaječný koňak se dá samozřejmě pít hned, ale ideálně bychom ho měli nechat několik dní až týdnů uzrát, aby se chutě správně propojily. Čas od času vaječňák protřepejte.

1 komentář: „Domácí vaječný koňak

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s