Ze života

Jak na Nový rok…

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Tohle přísloví všichni dobře známe a taky se kvůli němu ten první den roku nemůžeme vynasnažit, aby i přes bolehlav z předešlé noci bylo všechno perfektní.

Nový rok 2017

Tradice

Co všechno bychom tedy měli na Nový rok udělat pro to, aby byl nadcházející rok úspěšný? A co se dělávalo dříve?

Mezi nejznámější novoroční tradici patří rozhodně čočka. Všichni to známe. K obědu podáváme čočku, aby se nás po celý rok držely peníze. V žádném případě bychom neměli podávat drůbež, aby nám neulétlo štěstí, ani rybu, aby nám štěstí neuplavalo, ani králík nebo zajíc, aby nám štěstí neuteklo. Nejvhodnější je vepřové maso a také vejce, které podáváme jako symbol života ve formě volského oka. My dáváme doma na prostřený stůl ještě prasátko s korunkou pro štěstí.

Na Nový rok bychom neměli prát ani věšet prádlo, přineslo by nám to neštěstí. Měli bychom vstávat brzy, obléct se do čistého, nejlépe nového oblečení a být na ostatní milí a hodní.

Nový rok je samozřejmě ideální den na předpovídání, co nás v nadcházejícím roce čeká. Dříve svobodné dívky sedávaly na Nový rok u okna, jedly jablko nebo jablečnou slupku, kterou si schovávaly od Štědrého dne, a sledovaly dění za oknem. Pokud kolem okna prošel muž, znamenalo to, že se brzy vdají. Pokud prošla mladá dívka, vdavky se konat nebudou, ale děvče bude celý rok ve společnosti dobrých přátel. Pokud však prošla stařena, bylo to špatné znamení. S podobným vysvětlením obcházel na Nový rok hospodář své hospodářství. Pokud potkal mladou dívku, bylo to dobré znamení a v nadcházejícím roce ho čeká štěstí. Pokud by však potkal stařenu, bylo to nejhorší možné znamení a hospodář se měl otočit a běžet co nejrychleji domu.

Předsevzetí

Nový rok je dnem předsevzetí. Určíme si, co bychom v nadcházejícím roce chtěli změnit a vylepšit. I přesto, že většinu našich předsevzetí nikdy nedodržíme, nebo je plníme pouze první týden roku, vnímáme nový rok jako novou příležitost něco změnit. Nové cíle jsou pro nás důležité, i když je třeba nedodržíme, protože nás ženou dál.

Napišme si všechny své novoroční předsevzetí a přání na papír a vložme buď do diáře, nebo pověsme na lednici. Kamkoliv, kde je budeme mít stále na očích, abychom si je každý den připomínali a každý den pro ně mohli něco udělat, třeba jen úplnou drobnost.

Změny se nestanou sami od sebe. Musíme pro ně něco udělat a to často znamená vykročit z naší komfortní zóny a překonat vlastní pohodlí. Tak hurá do toho. Máme tady nový rok a s ním nové příležitosti. Tak je nenechme uniknout.

Na závěr bych vám všem chtěla popřát šťastný a úspěšný nový rok, hlavně hodně zdraví, radosti a mějme se rádi. To je přece to nejdůležitější. A zkuste letos něco změnit. Přibližte se svým snům. Třeba jen o krůček, protože každý se počítá. A nezapomeňte se smát, s úsměvem jde přece všechno lépe.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s