Ze života

Veselé Velikonoce

Na Velikonoce se každoročně těším už od Vánoc. České tradice jsou skvělé a já si všechno to barvení vajíček, pečení mazancůnádivek a beránků a hlavně čas strávený s blízkými moc užívám. Velikonoce jsou vlastně oslava jara, i když někdy na sněhu. V posledních letech však tradice trochu upadají. Alespoň u nás chodí čím dál méně koledníků, většinou jenom rodina a známí, a děvčata už se s vajíčky také nezdobí, jako to bylo dříve. Pokud tedy vůbec mají opravdová vajíčka, ne jen ta z čokolády. Mně to přijde hrozná škoda, a tak se snažíme, Velikonoce si co nejvíc užít tak, jak to bývalo dříve.

Velikonoce 2017

Velikonoční neděle

Úkol na Velikonoční neděli je jasný. Chlapci pletou pomlázky a děvčata barví vajíčka. V barvení vajíček máte nepřeberné množství možností. Od přírodních barev, přes vosk, škrábání, obtisknuté rostlinky až po nejrůznější gelové, třpytivé, perlové barvy, glitry a samozřejmě i samolepky a košilky.

My každoročně barvíme potravinovými barvami a nesmí chybět vajíčka v cibulových slupkách, která jsou podle mě stejně ze všech nejhezčí. Po obarvení vajíčka ještě malujeme voskem. Letos jsme na to ale chtěli jít úplně přírodně.

Představa byla následující:

 • hnědá vajíčka – klasicky v cibulových slupkách
 • červená vajíčka – červené víno + červená řepa
 • žlutá vajíčka – kurkuma
 • zelená vajíčka – špenát

A výsledek? Asi takhle:

 • cibule – v pořádku, krásná hnědá
 • kurkuma – v pořádku, obstojná žlutá
 • víno a řepa – fialovošedá
 • špenát – vůbec nic

Musím přiznat, že nemáme bílá vajíčka, takže se barvy asi hůře chytnou. Každopádně jsme zelenou, modrou a červenou dobarvily klasicky potravinovými barvami. Pokud máte někdo tip, jak na přírodní červenou nebo zelenou, sem s ním 🙂 Modrá se dá údajně docílit červeným zelím, to jsme ale bohužel nevyzkoušeli.

Malování voskem

Vajíčka malovaná voskem se v dnešní době vidí málokdy a přitom na nich nic není a vypadají skvěle. Co je na malování potřeba?

 • kvalitní voskovky (voskovek se prodává spousta a radím nebrat ty nejlevnější, které jsou spíš umělé než voskové a po rozpuštění je barva skoro průhledná)
 • špejle
 • špendlíky (velikost hlavičky je na vás, vyzkoušejte, co vám nejvíce vyhovuje)
 • starou aromalampu nebo svícen (důležité je, aby svíčka měla vzduch)
 • velké víko od sklenice nebo staré mačkátko na brambory (nebo cokoliv, jiného, na co budete moct položit kalíšky s voskem)
 • víčka od malých sklenic na vosk
 • čajovou svíčku

Na samotném malování není nic těžkého. Je potřeba mít dobře rozpuštěný vosk a špendlíkem rychle přenést vosk na vajíčko a udělat svižný tah. Vzorů je nespočet. Já používám většinou pár vzorů pořád dokola, a přesto vypadá každé vajíčko trochu jinak. Když si k malování sednete s někým, je to zábava a navíc vytvoříte krásné kraslice. Tak to třeba příští rok zkuste.

Tip na závěr: Hotová vajíčka vyleštěte ubrouskem s trochou sádla, aby se hezky leskly.

Velikonoční pondělí

Na Velikonoční pondělí by se mělo vstávat časně. Podle tradic by měli chlapci koledovat nejpozději do ranní bohoslužby, která bývala kolem desáté nebo jedenácté hodiny.

Tradičně se na Velikonoční pondělí oblékaly kroje. My jsme se před třemi lety rozhodly tradici obnovit a maminka nám ušila jednoduchou sukni, ke které jsme našly bílé halenky. Protože se kroje nejen nám, ale taky všem, kteří přišli, moc líbily, zamilovaly jsme si je a mamka na Vánoce šila nové, tentokrát z modrotisku, abychom měly stejné. Kromě toho, že kroje hezky vypadají, mají na Velikonoce ještě jednu obrovskou výhodu – přes velké sukně to méně bolí.

Poté, co se ráno oblečeme a upravíme, nachystáme velikonoční stůl, na kterém nesmí chybět beránek, malovaná vajíčka a nějaké to občerstvení. Pak už můžeme čekat na koledníky. Taťka nás tahá z postele pomalu v šest, ale první koledníci dorážejí až tak kolem deváté. (Vážně kluci, co to s váma je? Ta morálka pěkně upadá :D) Dál už asi vyprávět nemusím. Dívky jsou omlazené a chlapci spokojení. Máme to ale pěkné tradice.

Výlet za hranice

Protože jsme měli na Velikonoce na návštěvě kamarádku z Vídně, byli jsme obohaceni také o rakouské tradice. V Rakousku je hlavním dnem Velikonoc neděle, kdy Osterhase, tedy Velikonoční zajíček ráno poschovává po zahradě i po domě barevná vajíčka. Abych byla přesná, dříve to bývaly vajíčka. Dnes už jsou to spíše čokolády a jiné sladkosti, nebo i drobné dárečky. Když se totiž nějaké vajíčko náhodou zapomnělo, nebylo to asi moc příjemné.

Úkolem dětí je potom hledání všech dobrot, které zajíček schoval. Po tom, co děti všechno najdou, udělá si rodina takovou velkou společnou snídani, při které jedí tradičně vajíčka a užívají si společný čas. Na rozdíl od českých tradic se děti neúčastní barvení vajec, protože všechno přece dělá zajíček. Velikonoční pondělí už je v Rakousku spíše odpočinkový den, zatímco u nás teprve to hlavní začíná.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s