Ze života

Vánoční Vídeň

K vánočnímu času neodmyslitelně patří výzdoba. Téměř každé město i vesnička rozsvěcuje první adventní neděli vánoční stromeček a po celý advent se obce pyšní všemožnými světýlky i jinou vánoční výzdobou. Ve větších městech jsou každoročním zvykem adventní trhy, kde si můžeme pořádně vychutnat vánoční atmosféru a třeba i obstarat nějaké dárky pro naše blízké. Já si pro pořádnou dávku vánoční atmosféry jezdím každoročně do Vídně.

Na trhy jezdíme vlakem. Za prvé je to pohodlné, za druhé se nemusíme starat, kde zaparkovat, za třetí není jízdenka pro více lidí vůbec drahá, a za čtvrté můžeme všichni pít výborný vánoční punč. Minulý rok jsme si trhy užili na maximum. Sestra ve Vídni studovala, a protože se tam vyznala, obešli jsme téměř všechny trhy, které Vídeň nabízí. Vybrala jsem pro vás do mého článku ty nejkrásnější z nich, které rozhodně stojí za to navštívit.

advent 2016

Vídeňské vánoční trhy začínají tradičně zhruba v polovině listopadu. Kromě spousty trhů na různých místech města nabízí Vídeň i nádhernou výzdobu ulic. Především za tmy, kdy se celé město rozsvítí, mi kouzlo vánoční atmosféry úplně vyrazí dech. Za prohlédnutí rozhodně stojí centrum města – ulice v okolí Stephansdomu.

Christkindlmarkt am Rathausplatz

Trhy před vídeňskou radnicí patří k největším a nejznámějším trhům města. Zároveň jsou nejnavštěvovanější a především, když už jsou Vánoce na dosah, se přes lidi těžko dostanete ke stánkům. Typické pro tyto trhy jsou mimo punče a stánků s dárky a všemožnými dobrotami také andělská křídla, u kterých se můžete vyfotit, nebo svítící ozdoby na stromech. Tyto trhy tvoří asi 150 stánků. Je to vůbec možné? Najdete tu nejrůznější výrobky, dárky, ozdoby, jídlo. Najednou nevíte kam s očima a všechny ty vůně vás omámí.

Weihnachtsmarkt Schloss Schönbrunn

Trhy u zámku Schönbrunn jsou mé oblíbené. Celý zámek je krásně osvětlený a člověk má pocit, jako by byl v pohádce. Je to neuvěřitelně krásné a romantické místo. Doporučuji tyto trhy navštívit za tmy, kdy bude dojem ještě silnější.

Weihnachtsmarkt am Stephansplatz

Trhy u Stephansdomu jsou přímo v centru. Nejsou nijak velké, ale za návštěvu rozhodně stojí, protože se nad nimi vyjímá katedrála, která je za tmy krásně osvícená. Pro tyto trhy jsou typické hrnky ve tvaru botičky, které jsou podle mě naprosto rozkošné. Kromě toho můžete zdarma navštívit katedrálu, kde je možné si za pár centů koupit a zapálit svíčku. Nevěřili byste, jaké to má kouzlo.

Weihnachtsdorf Schloss Belvedere

K těmto trhům se nedostanete metrem, takže je třeba kousek buď dojít pěšky (upřímně je to trošku větší kousek, ale stojí to za to), nebo dojet tramvají. Trhy u zámku Belvedere patří také spíše k těm menším, ale jsou naprosto kouzelné. Bohužel jsem je zatím neviděla osvícené, ale určitě to musí být krásný zážitek.

Altwiener Christkindlmarkt

Tyto tradiční trhy se nachází také v centu města. Byl by hřích se u nich nezastavit. Trhy si drží svou tradici už od roku 1772, což je neuvěřitelné. Na těchto trzích najdete především umělecké kousky, svíčky, skleněné ozdoby nebo keramiku.

Weihnachtsdorf Maria-Theresien-Platz

Tyto trhy se nachází kolem sochy Marie Terezie mezi uměleckohistorickým a přírodovědným muzeem. I tady je vánoční atmosféra zaručena. Kromě tipů na dárky a řemeslných výrobků se tu setkáte i s hudbou. I tady si můžete vychutnat vánoční punč z barevných botiček.

Art Advent am Karlsplatz

Na Karlsplatzu najdeme trhy zaměřené jak na umění a ruční práci, tak i na děti. Uprostřed trhů se nachází betlém s živými žvířaty a děti si mohou na slámě hrát. O kousek dál je zajímavý kolotoč, který je poháněn tatínky. Ti šlapou na kole a děti se vezou. Tyto trhy patří mezi větší. Je tu spousta stánků a najdete tu nejrůznější výrobky.

Punč a hrnečky

Pro mě je největší zážitek z trhů vždycky punč. Teprve punč navodí tu dokonalou atmosféru Vánoc. U punče máte na výběr z nejrůznějších druhů. Krásně voní, zahřeje a je zkrátka výborný. Buďte ale opatrní, protože je celkem silný, i když to na chuti není znát. Když si ho dáte na lačno, budou se vám už po jednom hrnečku pěkně motat nohy. To byste moc daleko nedošli, což by byla obrovská škoda.

Další věc, kterou na trzích miluji, jsou hrnečky. Punč si koupíte i s hrnkem, za který zaplatíte zálohu, a můžete si ho buď nechat, nebo ho vrátit. Na většině trhů jsou hrnečky každý rok jiné, takže se každý rok nemůžu dočkat, jak budou vypadat ty letošní. Máme už doma docela pěknou sbírku. Z těchto krásných hrnečků všechno chutná báječně. Jsou pro mě takovou krásnou vzpomínkou na okamžiky prožité v předvánoční Vídni.

Máte taky recept na zaručenou vánoční atmosféru? Kam jezdíte vy na adventní trhy?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s