Ze statku

Měsíček

Měsíček lékařský patří k bylinkám, které mají nejen obrovskou léčivou moc, ale jeho krásně žluté či oranžové květy navíc nádherně rozzáří každou bylinkovou zahrádku. A vlastně nejen zahrádku; díky své barvě totiž sušené květy krásně oživí každou čajovou směs.

Ale vraťme se na chvíli k té léčivé síle (o jejíž velikosti vypovídá třeba i to, že již ve středověku se s pomocí měsíčku údajně léčily mor a rakovina). Tak tedy, čaj působí pozitivně na játra a žlučník, a také pomáhá při trávení, což může znamenat, že měsíček si určitě bude v čajových směsích dobře rozumět třeba s mátou.

Další jeho tajnou sílu bychom klidně mohli odvodit i z jeho názvu – měsíček má totiž příznivé účinky na ženské orgány. Například při silné a bolestivé menstruaci se doporučuje týden před jejím začátkem popíjet měsíčkový čaj, který by měl zmírnit její průběh a upravit krvácení.

Avšak měsíček není jen mocnou součástí čajových směsí, ale např. ve formě masti je také skvělým pomocníkem při léčbě některých poškození kůže.

Měsíčková mast

Je sice pravda, že měsíčková mast je něco tak dostupného, že se dá koupit snad v každé drogerii či lékárně, a možná tedy není vůbec nutné si ji vyrábět doma. Na druhou stranu, domácí měsíčková mast je stoprocentně přírodní a vlastnoručně vyráběná, což také má svou hodnotu. Všichni, kdo se dokáží (skoro až dětsky) radovat z každého vlastnoručního výrobku, to jistě patřičně ocení. Navíc je její výroba tak jednoduchá, že to zvládne úplně každý a léčivá mast vás téměř nic nestojí.

K přípravě potřebujete pouze květy měsíčku lékařského a sádlo (nebo chcete-li, lze použít i kokosový olej). A jak tedy na to? Sádlo nebo kokosový olej rozehřejeme v nějakém kastrůlku a hodíme do něj květy měsíčku (sádlo by mělo být sice rozpuštěné, ale rozhodně ne vařící!). Promícháme a necháme odstát. Když sádlo úplně ztuhne, znovu ho rozpustíme a přelijeme přes sítko do nějaké uzavíratelné sklenice. Mast necháme ztuhnout a máme hotovo!

Takto vzniklou domácí mastičku uchováváme nejlépe v lednici, aby se nám nezkazila.

A k čemu že je vlastně taková měsíčková mast dobrá? Především urychluje hojení ran a jizev, ale používá se také na různé zapařeniny, popáleniny či omrzliny. A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že také krásně zklidňuje kůži spálenou od sluníčka (a pokud ji uchováváte v lednici, tak zároveň i krásně chladí).

Stejným způsobem jako z měsíčku lze připravit mast i z lnice. Takovou mastičku by mohli ocenit především lidé trpící atopickým ekzémem, neboť právě k jeho léčbě se používá.

Lnice květel (nebo také lnice obecná) je poměrně opomíjenou léčivkou. Musím přiznat, že tuhle bylinku jsem objevila teprve před pár lety, avšak v té době jsem o její léčivé moci neměla ani tušení. Původně to pro mě byla jen pěkná kytička, která moc hezky voní a u které jsem vlastně vůbec netušila, jak se jmenuje.

Po pravdě, její název už sice znám, ale s léčivými účinky se stále ještě pomalu seznamuji. Podle herbáře léčivých rostlin je lnice ve formě čaje neobyčejným pomocníkem např. při tlumení křečí při průjmu či jiných kolikách. Mimo to je lnice (jako většina bylinek) močopudná a podporuje funkci nejen ledvin, ale i jater.

Nicméně i přes její léčivou moc pro mě lnice asi vždycky bude spíše voňavou kráskou zdobící louky a meze, než nedílnou součástí bylinkové lékárny…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s