Sladké recepty

Boží milosti

Ačkoli jsou boží milosti tradiční velikonoční laskominou, pro mě jsou mnohem více vzpomínkou na naši prababičku. Bohužel prababička zemřela, když jsem ještě byla dítě, takže některé vzpomínky už jsou trochu zastřené, ale jistojistě si pamatuji, že pokaždé, když jsme ji navštívili, měla na stole něco sladkého a moc dobrého. Prostě tak, jak to prababičky a babičky umí. A ze všech těch dobrot mi v paměti nejvíce utkvěly právě boží milosti. Letos jsem je poprvé zkusila udělat sama a musím říct, že jsem se na chvíli vrátila do dětství k prababičce do kuchyně, na pohovku s háčkovaným přehozem.

Níže jsem pro vás sepsala recept, který jsem našla v jedné staré polorozpadlé kuchařce. A jestli máte strach, že jsou boží milosti moc náročné, tak vás mohu ujistit, že vůbec náročné nejsou. A úspěch je také zaručen, protože jsou strašně moc dobré.

Potřebujeme:

  • 250 g hladké mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • 50 g másla
  • 2 žloutky
  • cca 5 lžic sladké smetany
  • špetka soli
  • citronová kůra
  • olej na smažení
  • moučkový cukr na posypání

Postup

Dáme na vál prosátou mouku s cukrem a přidáme špetku soli a citronovou kůru. Přidáme žloutky a máslo, které rukama zapracováváme do suchých surovin. Postupně přidáváme také sladkou smetanu a hněteme, dokud nám nevznikne krásně hladké těsto.

Těsto rozválíme na tenký plát, ze kterého pomocí rádýlka vykrajujeme např. trojúhelníčky či obdélníčky, které uprostřed dvakrát nařízneme. Takto si připravíme tvary z celého těsta, a až pak se pustíme do smažení. Věřte mi, je opravdu lepší si nejdříve vše připravit, protože smažení jde pak strašně rychle.

Do vyššího kastrolu si nalijeme silnou vrstvu oleje tak, aby těsto mohlo plavat. Do rozpáleného oleje opatrně vkládáme připravené obdélníčky či trojúhelníčky a z obou stran je opečeme dozlatova. Smažení je opravdu rychlé, takže musíte dávat dobrý pozor, aby se vám těsto nepřipálilo.

Hotové boží milosti necháme trochu ochladnout, obalíme je v moučkovém cukru a můžeme podávat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s